Leczenie uzależnienia od hazardu w Klinice Uzależnień

Leczenie uzależnienia od hazardu w Klinice Uzależnień, a więc w Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień jest nastawione indywidualnie na wszystkich chorych. Hazard jest nałogiem, z jakim Polacy zmagają się o wiele częściej. Jest czynnikiem uzależniającym, ponieważ stymuluje mózgowy system nagrody, w podobny sposób jak narkotyki albo alkohol. Na podobnej zasadzie jak w wypadku uzależnień behawioralnych terapeuci doszli do wniosku, że kompulsywni hazardziści pozytywnie odpowiadają na leczenie farmakologiczne i psychospołeczne.

Z tego względu terapia poznawczo – behawioralna jest ukierunkowana dokładnie dla tych osób, gdy zgłaszają się one do ośrodka. Okazuje się ona efektywna, ponieważ uczy umiejętności nie dopuszczania do nawrotów i służy zmianie nawyków, a także identyfikuje podstawową przyczynę uzależnienia. Kiedy weźmie się też udział w grupach wsparcia, to można sporo uzyskać, bo nie jest się ocenionym. Uzależnienie od hazardu jest o tyle niebezpieczne, że najczęściej traktowane jest jako rozrywka. Z tego powodu sama terapia bazuje na zasobach chorego a także na odmianie jego złych przyzwyczajeń. W trakcie terapii można dowiedzieć się, jak poradzić sobie ze standardowymi trudnościami, sytuacjami stresującymi, czy napięciem.

Rozumienie problemu i tego, jakie hazard miał złe skutki pomaga w powrocie do równowagi. W leczeniu najważniejsze jest wyszukanie prawdziwego podłoża uprawiania hazardu i przekonanie chorego do zmiany sposobu myślenia. Przygotowany zostaje harmonogram wychodzenia z sytuacji kryzysowej. Tylko wówczas leczenie uzależnienia od hazardu przynosi efekty. Często dzieje się to pod namową rodzin i one również są poddane leczeniu. Osoby zgłaszające się są informowane o planach leczenia.

Dowiedzą się, jakie mogą być symptomy, kiedy pojawi się głód alkoholowy. Zakres terapii obejmuje: terapię indywidualną, terapię grupową, leczenie bazujące na traumie, terapię motywacyjną, terapię rodzinną, leczenie wspomagane lekami, terapię poznawczo – behawioralną i może zostać rozszerzony o leczenie depresji. Każda z osób przebywających w ośrodku ma przydzielonego własnego opiekuna terapeutę, który pomoże w radzeniu sobie z kłopotami. Przebywając w ośrodku osoby trzeźwiejące poznają narzędzia pomocne na co dzień.